1pc TRA48A40 40A Automation SSR Solid State Relay AC AC 90-250VAC Input Output 90-480VAC Voltage Control Power Relays Board Module
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
RelaysModel Part: TRA48A40Zero Cross: YesControl Mode: AC ACControl Voltage: 90-250VACControl Current: 30mAOutput Voltage: 90-480VACOutput Current: 40AOperating Temperature: -20 to 70Net weight: 71gIntegrated Heat Sink: NoMounting: Panel/DIN RailSize:(HxWxD)50x17.8mmx95mm.Isolation voltage>2500VAC.SMD mount technology.V0 grade flame retardant plastic housingIntegrated Heat Sink.TR solid state relay with integrated heat sink in design can be mounted on standard 35mm din rail.TR Power Bank.Alternative heat sink can be available ,customers are free to choose.TRA23* AC Solid State RelayInput:3-32VDC Output:24-280VAC10A10A(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60(H)80A80A(H)TRA48* AC Solid State RelayInput:4-32VDC Output:42-480VAC10A10(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60A(H)80A80A(H)TRD Solid State RelayInput:4.5-32VDC10A/60VDC10A/60VDC(K)10A/60VDC(L)25A/60VDC25A/60VDC(L)25A/600VDC25A/600VDC(L)25A/600VDC(M)15A/1000VDC15A/1000VDC(L)15A/1000VDC(M)==========Power : Theory : Solid State Relayis_customized : YesProtect Feature : SealedContact Load : Low PowerUsage : General PurposeModel Number : TRA48A40Voltage : 220VInput Voltage : 90-250VACOutput Voltage : 90-480VACOutput Current : 40ASize : S
  • Relays